Skip to content

1815 Stratford AveNeptune, NJ 07753

Built 1954

Last Sale Date
Feb 22, 1993

Property Information

Block617
Lot29
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description1SFAL
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,280
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$193,600
48%
Improvement Value:$209,800
52%
Total Assessment$403,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,999+12.2%
2024$5,346+28.2%
2023$4,169+12.5%
2022$3,704+3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5205, Page 303

Property Built

Built

Year Built: 1954