Skip to content

1814 Columbus AveNeptune, NJ 07753

Built 1954

Last Sale Price
$304,003
Last Sale Date
Feb 28, 2025

Property Information

Block617
Lot40
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,084
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$222,400
56%
Improvement Value:$171,500
44%
Total Assessment$393,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,425+13.8%
2024$4,766+31.8%
2023$3,615+13.6%
2022$3,183+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$304,003

From:

To:

Sq Ft1,084DeedBook 9728, Page 9860Recorded3/11/2025

Property Sale

Sale
$155,200
DeedBook 8673, Page 8292

Property Built

Built

Year Built: 1954