Skip to content

116 Oxonia AveNeptune, NJ 07753

Built 1959

Last Sale Date
Oct 30, 2024

Property Information

Block701
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class45
Description1S-F-R-1U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,159
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$202,600
43%
Improvement Value:$267,900
57%
Total Assessment$470,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,743+9.0%
2024$7,103+36.8%
2023$5,194+11.6%
2022$4,653+3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1959