Skip to content

136 Oxonia AveNeptune, NJ 07753

Built 1914

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 28, 1997

Property Information

Block701
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
ZoningIL
Sq Footage1,104
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$249,400
64%
Improvement Value:$141,600
36%
Total Assessment$391,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,607+13.0%
2024$4,964+29.0%
2023$3,847+19.4%
2022$3,221+3.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1914