Skip to content

129 Oxonia AveNeptune, NJ 07753

Built 1939

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 29, 2007

Property Information

Block702
Lot42
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1SF3G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,145
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$202,600
55%
Improvement Value:$164,800
45%
Total Assessment$367,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,416+13.8%
2024$4,761+40.5%
2023$3,389+15.4%
2022$2,938+2.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1939