Skip to content

1707 Asbury AveAsbury Park, NJ 07712

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Oct 18, 2024

Property Information

Block705
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class---
DescriptionAP ANIMAL HOS.
Dwellings0
ZoningC-4
Sq Footage2,688
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$263,000
75%
Improvement Value:$87,000
25%
Total Assessment$350,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,673+7.6%
2024$7,130+21.5%
2023$5,870+14.9%
2022$5,109-0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

DeedBook 9712, Page 3128Recorded11/8/2024

Property Built

Built

Year Built: 1920