Skip to content

1313 Monroe AveNeptune, NJ 07753

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 5, 2021

Property Information

Block708
Lot13
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class45
Description2SFS2G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,650
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,700
42%
Improvement Value:$330,000
58%
Total Assessment$567,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,091+8.6%
2024$8,373+22.6%
2023$6,827+11.9%
2022$6,100+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$187,000

From:

To:

Sq Ft1,650DeedBook 9263, Page 999NU CodeSheriff sale (12)Recorded12/13/2017

Property Sale

Sale
$1,000

From:

To:

Sq Ft1,650DeedBook 9187, Page 5996NU CodeSheriff sale (12)Recorded9/21/2016

Property Built

Built

Year Built: 1940