Skip to content

1310 Monroe AveNeptune, NJ 07753

Built 1926

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 5, 2010

Property Information

Block709
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description2SAL
Dwellings1
ZoningR125
Sq Footage1,281
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,500
45%
Improvement Value:$203,000
55%
Total Assessment$370,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,666+13.2%
2024$5,004+41.6%
2023$3,535+11.1%
2022$3,181+5.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1926