Skip to content

540 Myrtle AveNeptune, NJ 07753

Built 1934

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Sep 20, 1995

Property Information

Block709
Lot13
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage912
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,600
61%
Improvement Value:$103,500
39%
Total Assessment$267,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,626+16.9%
2024$3,957+50.8%
2023$2,624+12.7%
2022$2,328+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5453, Page 574

Property Built

Built

Year Built: 1934