Skip to content

518 Myrtle AveNeptune, NJ 07753

Built 1936

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Apr 19, 2017

Property Information

Block710
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,365
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$184,600
47%
Improvement Value:$209,900
53%
Total Assessment$394,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,607+13.3%
2024$4,950+34.3%
2023$3,685+12.5%
2022$3,274-7.8%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,365DeedBook 9224, Page 7309NU CodeBankruptcy (13)Recorded4/27/2017

Property Sale

SaleMulti
$235,000
DeedBook 8792, Page 911

Property Built

Built

Year Built: 1936