Skip to content

1801 Summerfield AveNeptune, NJ 07753

Built 1928

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Jan 29, 2021

Property Information

Block713
Lot19
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description1S-S-R-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage925
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,800
51%
Improvement Value:$154,100
49%
Total Assessment$315,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,808+16.1%
2024$4,141+4.5%
2023$3,964+39.8%
2022$2,836+3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft925DeedBook 9490, Page 3831Recorded3/13/2021

Property Built

Built

Year Built: 1928