Skip to content

1817 Summerfield AveNeptune, NJ 07753

Built 2005

Last Sale Price
$134,500
Last Sale Date
Jan 21, 2005

Property Information

Block713
Lot27
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,458
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,800
80%
Improvement Value:$46,500
20%
Total Assessment$229,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,786-3.0%
2024$3,905-3.6%
2023$4,051+10.7%
2022$3,660+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$134,500

From:

To:

Sq Ft1,458DeedBook 8448, Page 9105NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded4/1/2005

Property Built

Built

Year Built: 2005