Skip to content

1819 Bangs AveNeptune, NJ 07753

Built 1955

Last Sale Date
Feb 1, 2023

Property Information

Block714
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class---
DescriptionHARLEE GARDENS
Dwellings0
ZoningR5
Sq Footage---
Acreage2.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$3,780,000
71%
Improvement Value:$1,543,000
29%
Total Assessment$5,323,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$93,206-2.6%
2024$95,702-12.8%
2023$109,751+1.7%
2022$107,893-1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$5,573,949

From:

To:

DeedBook 9276, Page 3813NU CodePost-appeal (29)Recorded3/1/2018

Property Sale

Sale
$2,206,260
DeedBook 8987, Page 3910

Property Built

Built

Year Built: 1955