Skip to content

1716 Summerfield AvenueNeptune, NJ 07753

Built 2001

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Mar 30, 2023

Property Information

Block714
Lot20
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,120
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,400
56%
Improvement Value:$167,700
44%
Total Assessment$381,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,593+5.4%
2024$5,304+30.3%
2023$4,072+12.7%
2022$3,613+3.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft1,120DeedBook 9641, Page 9149Recorded4/20/2023

Property Built

Built

Year Built: 2001