Skip to content

1702 Summerfield AveNeptune, NJ 07753

Built 1910

Last Sale Price
$152,000
Last Sale Date
Mar 17, 2003

Property Information

Block714
Lot27
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings2
ZoningR5
Sq Footage744
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,700
45%
Improvement Value:$212,500
55%
Total Assessment$389,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,438+11.3%
2024$5,785+33.9%
2023$4,321+10.8%
2022$3,901+3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$152,000
DeedBook 8271, Page 8018

Property Built

Built

Year Built: 1910