Skip to content

1747 Bangs AveNeptune, NJ 07753

Built 1955

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Dec 30, 2022

Property Information

Block714
Lot37
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description1SFV1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,368
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$241,100
52%
Improvement Value:$222,700
48%
Total Assessment$463,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,270+11.4%
2024$5,629+34.7%
2023$4,179+17.4%
2022$3,558+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,368DeedBook 9633, Page 7177NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded2/9/2023

Property Built

Built

Year Built: 1955