Skip to content

2070-2100 Route 66Neptune, NJ 07753

Built 1965
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 25, 2018

Property Information

Block802
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page41.3

Building Details

Building Class---
DescriptionMAVIS AUTO
Dwellings0
ZoningC-1
Sq Footage---
Acreage5.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,632,400
35%
Improvement Value:$3,079,500
65%
Total Assessment$4,711,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$80,143+7.6%
2024$74,469-13.0%
2023$85,617+12.9%
2022$75,810-1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$2,750,000
DeedBook 8922, Page 4118

Property Built

Built

Year Built: 1965