Skip to content

112 Cardinal RdNeptune, NJ 07753

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 14, 2024

Property Information

Block802
Lot11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page41.3

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R-DG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,244
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$394,000
59%
Improvement Value:$268,900
41%
Total Assessment$662,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,312+14.0%
2024$8,170+7.2%
2023$7,624+4.8%
2022$7,277+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920