Skip to content

103 Cardinal RdNeptune, NJ 07753

Built 1946

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 24, 2023

Property Information

Block802
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page41.3

Building Details

Building Class17
Description2S-S-L-1AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,478
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,400
42%
Improvement Value:$263,700
58%
Total Assessment$456,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,456+36.6%
2024$5,458+2.3%
2023$5,333+5.7%
2022$5,047+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$139,000
DeedBook 8002, Page 6494

Property Built

Built

Year Built: 1946