Skip to content

1716 Brockton AveNeptune, NJ 07753

Built 1950

Last Sale Date
Oct 30, 2024

Property Information

Block805
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page41.3

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,091
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,400
59%
Improvement Value:$133,800
41%
Total Assessment$326,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,045+6.1%
2024$4,756+25.4%
2023$3,794-2.3%
2022$3,884+27.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950