Skip to content

1710 Brockton AveNeptune, NJ 07753

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 7, 2020

Property Information

Block805
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page41.3

Building Details

Building Class17
Description1S-F-R-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,065
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,400
54%
Improvement Value:$161,800
46%
Total Assessment$354,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,495+5.5%
2024$5,209+6.6%
2023$4,885-1.0%
2022$4,933+17.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 9087, Page 5049

Property Built

Built

Year Built: 1952