Skip to content

1704 Olden AveNeptune, NJ 07753

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 23, 2019

Property Information

Block807
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page41.3

Building Details

Building Class17
Description1S-F-R-1U
Dwellings1
ZoningR7.5
Sq Footage1,040
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,400
59%
Improvement Value:$136,100
41%
Total Assessment$328,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,696+6.7%
2024$4,403+29.0%
2023$3,413-3.5%
2022$3,535+29.8%
Property History
Sales2Foreclosures1

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

Sq Ft1,040DeedBook 9236, Page 4434NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded7/18/2017

Property Sale

Sale
$75,000

From:

To:

Sq Ft1,040DeedBook 9197, Page 145NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded11/7/2016

Property Built

Built

Year Built: 1952