Skip to content

1706 Olden AveNeptune, NJ 07753

Built 1950

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Nov 10, 2017

Property Information

Block807
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page41.3

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage800
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,400
61%
Improvement Value:$123,000
39%
Total Assessment$315,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,794+6.4%
2024$4,504+29.8%
2023$3,470-3.3%
2022$3,588+29.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$70,000

From:

To:

Sq Ft800DeedBook 9261, Page 7718NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded12/6/2017

Property Built

Built

Year Built: 1950