Skip to content

2205 W Bangs AveNeptune, NJ 07753

Built 1925

Last Sale Price
$51,000
Last Sale Date
Jan 15, 1993

Property Information

Block816
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page41.4

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningIL
Sq Footage784
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,700
58%
Improvement Value:$124,300
42%
Total Assessment$295,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,129+19.4%
2024$3,457+36.7%
2023$2,529+17.4%
2022$2,154+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$51,000
DeedBook 5195, Page 88

Property Built

Built

Year Built: 1925