Skip to content

2203 W Bangs AveNeptune, NJ 07753

Built 1932

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Nov 3, 2003

Property Information

Block816
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page41.4

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,146
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,300
46%
Improvement Value:$180,300
54%
Total Assessment$336,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,143+14.9%
2024$4,475+39.9%
2023$3,199+11.8%
2022$2,861+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 8316, Page 2517

Property Built

Built

Year Built: 1932