Skip to content

2211 W Bangs AveNeptune, NJ 07753

Built 1926

Last Sale Price
$212,000
Last Sale Date
Nov 20, 2006

Property Information

Block816
Lot12
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page41.4

Building Details

Building Class17
Description1SF 4/2/1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage600
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$191,800
67%
Improvement Value:$94,000
33%
Total Assessment$285,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,533+17.1%
2024$3,870+39.2%
2023$2,781+21.1%
2022$2,296-2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$212,000
DeedBook 8612, Page 3402

Property Built

Built

Year Built: 1926