Skip to content

1608 Bradfiske AveNeptune, NJ 07753

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 25, 2024

Property Information

Block509
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,305
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,400
46%
Improvement Value:$224,000
54%
Total Assessment$416,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,317+66.6%
2024$4,391+30.7%
2023$3,361+14.7%
2022$2,929+3.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,305DeedBook 9678, Page 5154NU CodeEstate / executor (10)Recorded2/22/2024

Property Sale

Sale
$88,000
DeedBook 4877, Page 131

Property Built

Built

Year Built: 1954