Skip to content

278 Daniele DrAsbury Park, NJ 07712

Built 1990

Last Sale Price
$416,000
Last Sale Date
Nov 24, 2021

Property Information

Block1.02
Lot21.01
QualifierC0703
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class37
Description2S-AL-O-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,490
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$284,600
58%
Improvement Value:$207,600
42%
Total Assessment$492,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,738+8.2%
2024$6,225-6.9%
2023$6,683-0.3%
2022$6,700+7.5%
Property History

Property Sale

Sale
$416,000

From:

To:

Sq Ft1,490DeedBook 9561, Page 6050Recorded12/1/2021

Property Sale

Sale
$368,250
DeedBook 8520, Page 9881

Property Built

Built

Year Built: 1990