Skip to content

1318 Spruce AveAsbury Park, NJ 07712

Built 1956

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Dec 28, 2006

Property Information

Block107
Lot13
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class16
Description1.5S-AL-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,900
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$405,000
77%
Improvement Value:$122,500
23%
Total Assessment$527,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,117+1.5%
2024$7,013+6.4%
2023$6,588+2.6%
2022$6,424+5.4%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,900DeedBook 8621, Page 6025Recorded1/9/2007

Property Sale

Sale
$129,250

From:

To:

Sq Ft1,900DeedBook 5716, Page 785NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded5/22/1998

Property Sale

Sale
$134,000

From:

To:

Sq Ft1,900DeedBook 5461, Page 765Recorded11/28/1995

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4774, Page 850

Property Built

Built

Year Built: 1956