Skip to content

1703 Chestnut AveAsbury Park, NJ 07712

Built 1956

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Dec 16, 2021

Property Information

Block78
Lot12
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class16
Description1.5S-AL-F-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,932
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$331,100
77%
Improvement Value:$101,700
23%
Total Assessment$432,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,920-6.0%
2024$6,300-19.1%
2023$7,788-0.4%
2022$7,822-0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,932DeedBook 9568, Page 6523Recorded12/30/2021

Property Sale

Sale
$92,500
DeedBook 4589, Page 191

Property Built

Built

Year Built: 1956