Skip to content

13 Wanamassa Point RdAsbury Park, NJ 07712

Built 1923

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 25, 2004

Property Information

Block113
Lot59
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description2S-S-O-DG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,578
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$496,000
75%
Improvement Value:$168,900
25%
Total Assessment$664,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,903-6.1%
2024$8,415-22.0%
2023$10,793-3.2%
2022$11,147+19.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1923