Skip to content

1605 Sunset AveAsbury Park, NJ 07712

Built 1918

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Dec 20, 2019

Property Information

Block118
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description2S-F-O-DG-1U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,153
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$303,800
55%
Improvement Value:$251,800
45%
Total Assessment$555,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,608-5.4%
2024$8,045-4.5%
2023$8,427-7.3%
2022$9,088+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft1,153DeedBook 9388, Page 2719NU CodeEstate / executor (10)Recorded12/31/2019

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,187DeedBook 9094, Page 9359Recorded1/2/2015

Property Sale

Sale
$164,500

From:

To:

Sq Ft1,418DeedBook 5866, Page 861Recorded10/6/1999

Property Sale

Sale
$144,000
DeedBook 5176, Page 566

Property Sale

Sale
$67,500
DeedBook 5092, Page 313

Property Built

Built

Year Built: 1918