Skip to content

1410 Unami AveAsbury Park, NJ 07712

Built 1946

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Dec 1, 2020

Property Information

Block118
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F-F-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,937
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$445,000
72%
Improvement Value:$176,800
28%
Total Assessment$621,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,432-5.9%
2024$8,961+13.7%
2023$7,884-6.0%
2022$8,390+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft1,937DeedBook 9466, Page 6410NU CodeEstate / executor (10)Recorded12/21/2020

Property Built

Built

Year Built: 1946