Skip to content

1413 Camp AveAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Feb 12, 2026

Property Information

Block120
Lot11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-O-DG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$405,000
80%
Improvement Value:$99,600
20%
Total Assessment$504,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,790-6.1%
2024$7,234+12.7%
2023$6,420-11.2%
2022$7,225+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$520,000
Sq Ft1,152DeedBook 9780, Page 5457Recorded2/18/2026

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,152DeedBook 9746, Page 9688Recorded7/15/2025

Property Built

Built

Year Built: 1920