Skip to content

479 Edgemere Pl.Allenhurst, NJ 07711

Built 1920

Last Sale Price
$552,500
Last Sale Date
Jul 1, 2020

Property Information

Block76
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-O-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,239
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$577,200
79%
Improvement Value:$151,100
21%
Total Assessment$728,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,662-6.1%
2024$10,290+3.1%
2023$9,985+34.8%
2022$7,410-2.1%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$552,500

From:

To:

Sq Ft1,239DeedBook 9431, Page 9532Recorded8/7/2020

Property Sale

Sale
$456,000

From:

To:

Sq Ft1,206DeedBook 8175, Page 8988Recorded12/31/2002

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft1,206DeedBook 8074, Page 6115Recorded1/11/2002

Property Sale

Sale
$152,500

From:

To:

Sq Ft1,302DeedBook 5598, Page 479NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded5/6/1997

Property Sale

Sale
$142,500

From:

To:

Sq Ft1,302DeedBook 5451, Page 301NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded10/16/1995

Property Built

Built

Year Built: 1920