Skip to content

1801 S Wanamassa DrAsbury Park, NJ 07712

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 6, 1999

Property Information

Block129
Lot15
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F-F-DG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,768
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$405,000
71%
Improvement Value:$165,300
29%
Total Assessment$570,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,724-5.9%
2024$8,207+11.1%
2023$7,387-7.8%
2022$8,008+4.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$132,000

From:

To:

Sq Ft1,768DeedBook 5826, Page 669Recorded5/27/1999

Property Built

Built

Year Built: 1956