Skip to content

1311 Garven AveAsbury Park, NJ 07712

Built 1928

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Dec 2, 2022

Property Information

Block129
Lot21
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class16
Description1.5S-AL-O-DG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,314
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$405,000
73%
Improvement Value:$146,600
27%
Total Assessment$551,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,458-5.9%
2024$7,930+11.9%
2023$7,085-8.1%
2022$7,710+5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000

From:

To:

Sq Ft1,314DeedBook 9626, Page 6917Recorded12/6/2022

Property Sale

Sale
$347,000
DeedBook 8587, Page 8913

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

Sq Ft1,628DeedBook 5516, Page 456NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded7/11/1996

Property Sale

Sale
$65,000

From:

To:

DeedBook 5500, Page 367NU CodeSheriff sale (12)Recorded5/14/1996

Property Built

Built

Year Built: 1928