Skip to content

11 Eisele AveAsbury Park, NJ 07712

Built 1959

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Jun 30, 2009

Property Information

Block138
Lot135
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-S-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,689
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$449,300
72%
Improvement Value:$178,200
28%
Total Assessment$627,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,359+8.2%
2024$7,727+6.5%
2023$7,253-0.3%
2022$7,276+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft1,689DeedBook 8785, Page 5054Recorded7/13/2009

Property Sale

Sale
$145,500

From:

To:

Sq Ft1,629DeedBook 5667, Page 280Recorded11/20/1997

Property Built

Built

Year Built: 1959