Skip to content

5 Eisele AveAsbury Park, NJ 07712

Built 1959

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Aug 11, 1995

Property Information

Block138
Lot138
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
Description2S-AL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,250
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$452,900
69%
Improvement Value:$208,000
31%
Total Assessment$660,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,081+7.6%
2024$8,436+10.5%
2023$7,631-0.3%
2022$7,653+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft2,250DeedBook 5434, Page 855Recorded8/17/1995

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5277, Page 765

Property Sale

Sale
$114,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1959