Skip to content

3 Eisele AveAsbury Park, NJ 07712

Built 1959

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Jan 29, 1988

Property Information

Block138
Lot139
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,310
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$455,300
76%
Improvement Value:$146,800
24%
Total Assessment$602,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,244+9.3%
2024$7,544+11.9%
2023$6,740-0.5%
2022$6,771+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 4827, Page 531

Property Built

Built

Year Built: 1959