Skip to content

904 Franklin AveAsbury Park, NJ 07712

Built 1926

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Jul 30, 1990

Property Information

Block138
Lot32
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-O-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,512
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$457,100
74%
Improvement Value:$163,300
26%
Total Assessment$620,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,621+12.1%
2024$7,693-10.5%
2023$8,597+9.6%
2022$7,844+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5020, Page 900

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 4968, Page 932

Property Built

Built

Year Built: 1926