Skip to content

908 Berkeley AveAsbury Park, NJ 07712

Built 1999

Last Sale Price
$488,000
Last Sale Date
Jul 29, 2010

Property Information

Block138
Lot42
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,749
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$462,800
51%
Improvement Value:$445,000
49%
Total Assessment$907,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,704+7.0%
2024$11,877-6.3%
2023$12,673+6.7%
2022$11,874-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$488,000

From:

To:

Sq Ft2,749DeedBook 8843, Page 5473Recorded8/4/2010

Property Sale

Sale
$434,000

From:

To:

Sq Ft2,749DeedBook 8162, Page 629Recorded11/8/2002

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft2,548DeedBook 5857, Page 644NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/2/1999

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

DeedBook 5767, Page 534NU CodeEstate / executor (10)Recorded11/7/1998

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 4669, Page 583