Skip to content

250 Norwood AveOakhurst, NJ 07755

Built 1937
Commercial

Last Sale Price
$605,000
Last Sale Date
Apr 26, 2001

Property Information

Block13
Lot20
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class---
Description1SF
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$369,600
25%
Improvement Value:$1,102,000
75%
Total Assessment$1,471,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,114-3.5%
2024$19,807-16.8%
2023$23,814+1.2%
2022$23,532+6.7%
Property History

Property Sale

Sale
$605,000

From:

To:

DeedBook 8019, Page 8529Recorded5/2/2001

Property Sale

Sale
$605,000
DeedBook 8019, Page 8529

Property Built

Built

Year Built: 1937