Skip to content

14 Lambert Johnson DrAsbury Park, NJ 07712

Built 1975

Last Sale Price
$377,500
Last Sale Date
Sep 29, 2009

Property Information

Block155
Lot16
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,407
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$501,500
56%
Improvement Value:$388,500
44%
Total Assessment$890,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,968+1.4%
2024$11,804+7.0%
2023$11,029-0.1%
2022$11,042-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$377,500
DeedBook 8801, Page 9004

Property Sale

Sale
$377,500

From:

To:

Sq Ft2,407DeedBook 8801, Page 9004NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded10/15/2009

Property Sale

Sale
$389,900

From:

To:

Sq Ft2,407DeedBook 8138, Page 409Recorded8/17/2002

Property Built

Built

Year Built: 1975