Skip to content

24 Kimberly DrAsbury Park, NJ 07712

Built 1975

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Nov 20, 2013

Property Information

Block160
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,293
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$501,900
58%
Improvement Value:$365,400
42%
Total Assessment$867,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,427+1.5%
2024$11,260+8.4%
2023$10,385-0.2%
2022$10,405-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$515,000

From:

To:

Sq Ft2,293DeedBook 9047, Page 3753Recorded12/3/2013

Property Sale

Sale
$555,000

From:

To:

Sq Ft2,447DeedBook 8595, Page 2089Recorded9/18/2006

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 5329, Page 141

Property Built

Built

Year Built: 1975