Skip to content

20 Kimberly DrAsbury Park, NJ 07712

Built 1975

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Feb 21, 2001

Property Information

Block160
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,335
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$501,100
60%
Improvement Value:$338,300
40%
Total Assessment$839,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,042+1.7%
2024$10,857-1.1%
2023$10,982-0.1%
2022$10,996-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft2,335DeedBook 8009, Page 9626Recorded3/14/2001

Property Built

Built

Year Built: 1975