Skip to content

18 Stonehenge DrAsbury Park, NJ 07712

Built 1975

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Sep 29, 2009

Property Information

Block161
Lot17
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,768
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$509,800
55%
Improvement Value:$416,800
45%
Total Assessment$926,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,219+1.1%
2024$12,087+3.3%
2023$11,706-0.1%
2022$11,719-0.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$480,000
DeedBook 8799, Page 8036

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft2,768DeedBook 8799, Page 8036NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded10/1/2009

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft2,768DeedBook 8010, Page 7368Recorded3/19/2001

Property Sale

Sale
$299,000

From:

To:

Sq Ft2,768DeedBook 5499, Page 578Recorded5/10/1996

Property Built

Built

Year Built: 1975