Skip to content

33 Stonehenge DrAsbury Park, NJ 07712

Built 1975

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Apr 29, 2004

Property Information

Block163
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,768
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$507,200
53%
Improvement Value:$458,400
47%
Total Assessment$965,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,774+0.9%
2024$12,665+5.7%
2023$11,979-0.1%
2022$11,988-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000

From:

To:

Sq Ft2,768DeedBook 8367, Page 869Recorded6/1/2004

Property Built

Built

Year Built: 1975