Skip to content

43 Stonehenge DrAsbury Park, NJ 07712

Built 1975

Last Sale Date
Oct 28, 2024

Property Information

Block162
Lot17
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,403
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$501,100
56%
Improvement Value:$394,100
44%
Total Assessment$895,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,820+1.3%
2024$11,668+8.4%
2023$10,762-0.1%
2022$10,777-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1975