Skip to content

15 Stonehenge DrAsbury Park, NJ 07712

Built 1975

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Feb 27, 1995

Property Information

Block163
Lot12
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,941
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$503,000
61%
Improvement Value:$318,300
39%
Total Assessment$821,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,781+1.8%
2024$10,585+8.1%
2023$9,796-0.3%
2022$9,824-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5391, Page 287

Property Sale

Sale
$199,900
DeedBook 5037, Page 180

Property Built

Built

Year Built: 1975